O czym mówiono na Europejskim Kongresie Neurologii

  • 3 czerwca 2020

W minionym tygodniu Fundacja SMA wzięła udział w 6 kongresie Europejskiej Akademii Neurologii – elitarnego europejskiego towarzystwa naukowego. Było łatwiej, ponieważ kongres odbywał się w całości online. Temat rdzeniowego zaniku mięśni był mocno zaakcentowany i wszystkie trzy firmy mające w swoim portfolio leki na SMA – tj. Avexis, Biogen i Roche – przygotowały dedykowane warsztaty. Poniżej podsumowanie.

CZYTAJ DALEJ

Co piszczy w nauce? Białko synaptotagmina chroni neurony ruchowe w modelach SMA i ALS

  • 25 kwietnia 2020

Zapraszam Was do zapoznania się z krótkim opisem pracy, która pod koniec stycznia ukazała się w Acta Neuropathologica1. Naukowcy identyfikują i opisują w nim białko, które może działać ochronnie na neurony dotknięte w ALS i SMA. Publikacja jest efektem współpracy pomiędzy badaczami z Włoch i Szwecji pod przewodnictwem profesor Stefanii Corti i profesor Evy Hedlund. Z artykułu wynika, że białko synaptotagmina 13 (SYT13) działa neuroprotekcyjnie w chorobach neuronów ruchowych – ALS i SMA, czyli chroni neurony przed śmiercią.

CZYTAJ DALEJ

Ilość białka SMN jest najwyższa w okresie płodowym i znacząco spada w pierwszych trzech miesiącach życia

  • 22 grudnia 2019

W ciągu ostatnich kilku lat społeczność SMA mogła cieszyć zatwierdzeniem dwóch rodzajów terapii wpływających na ilość białka SMN. Jednak mimo to nadal nie wiemy, jakie są prawidłowe, fizjologiczne ilości białka SMN w rdzeniu kręgowym, mózgu czy mięśniach u ludzi. Nie wiemy również, jak zmieniają się one w czasie rozwoju organizmu ludzkiego. Jest tak dlatego, ponieważ nie da się oznaczyć poziomu białka w tych tkankach u osób żyjących.

CZYTAJ DALEJ
Back To Top