skip to Main Content
DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Diagnoza – i co dalej?

Otrzymanie diagnozy rdzeniowego zaniku mięśni u dziecka zawsze jest wstrząsem dla rodziców, zmieniając ich funkcjonowanie i powodując zachwianie planów życiowych. Szok ten dodatkowo może zwiększyć nieumiejętny sposób przekazania diagnozy przez lekarza i brak dostępu do podstawowych informacji o chorobie.

Po pierwszym szoku rodzicami nieraz zaczynają szarpać bardzo skrajne emocje, które czasem wyładowywane są na najbliższych. Nierzadko rodzicom trudno pogodzić się z myślą, że ich dziecko może nie być w pełni sprawne, silne, „doskonałe”. Zaczynają gorączkowo szukać potwierdzenia, że diagnoza była pomyłką albo że istnieją cudowne metody, które przywrócą dziecku pełnię sił.

Są to wszystko normalne reakcje na nienormalną sytuację. Każdy ma prawo przeżywać ten trudny okres w swój własny indywidualny sposób. W poradzeniu sobie z tym niespodziewanym ciężarem niesłychanie ważne jest zrozumienie i bezwarunkowe wsparcie ze strony najbliższych. Często bardzo pomocne są różne formy psychoterapii – jeśli potrzebujesz, nie wahaj się zwrócić do specjalistów terapeutów.

Od niedawna SMA można leczyć i w dużej mierze cofnąć spustoszenie poczynione przez chorobę. Najważniejszym jednak jest pamiętać, że dziecko żyje, jest tak samo kochane, jak przed diagnozą, i da się mu pomóc.

Aby uzyskać pomoc w konstruktywnym przystosowaniu się do nowej sytuacji, lepszemu zrozumieniu swojej nowej roli i skorzystaniu z bogatego doświadczenia innych osób, a także wsparcia psychoterapeuty oraz uczestnictwa w warsztatach, zapraszamy nowo zdiagnozowane rodziny do kontaktu z Fundacją.

Back To Top