skip to Main Content

Koronawirus a rdzeniowy zanik mięśni

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 budzi bardzo duży niepokój społeczny. Jako że jest to wirus, który u części chorych powoduje poważne komplikacje ze strony układu oddechowego (obustronne śródmiąższowe zapalenie płuc, konieczność zastosowania respiratora), osoby niewydolne oddechowo i przewlekle chore są w szczególnej grupie ryzyka.

Chorzy na SMA i ich bliscy powinni w każdym czasie zachować rozwagę i dostosować się do zaleceń wydawanych przez organy odpowiedzialne za zdrowie publiczne.

W szczególności zaleca się unikanie kontaktów z innymi osobami, unikanie kontaktu z przedmiotami, których te osoby dotykają, a także drobiazgową dbałość o higienę codzienną.

Dla chorych na SMA jest to czas bardziej ryzykowny, podobnie jak czas zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę czy inne infekcje oddechowe. Różnica jest jednak taka, że w czasie trwającej pandemii dostęp do opieki medycznej i specjalistycznego sprzętu w wielu częściach kraju jest poważnie utrudniony, jeśli nie niemożliwy. Dodatkowo weźmy pod rozwagę, że jest to wirus nieznany i nie ma wytycznych, jak leczyć wywołaną nim infekcję.

Jako że pandemia dotyka również ośrodki medyczne, występują tam też narzucone obostrzenia dotyczące przyjęć i hospitalizacji, komplikują się również harmonogramy podań Spinrazy w ramach programu lekowego. Jako Fundacja na ten moment możemy jedynie doradzić dostosowanie się do decyzji lekarzy prowadzących. Osoby odpowiedzialne za przebieg programu lekowego pracują nad optymalnymi rozwiązaniami na ten trudny czas. Pamiętajmy, że sytuacja jest na tyle dynamiczna i nieprzewidywalna, że trudno na ten moment przekazać konkretne zalecenia.

Pamiętajmy, że lekarze i personel opieki zdrowia chcą nam pomóc.

Jeżeli zaobserwujecie u siebie objawy koronawirusa, takie jak suchy kaszel, podwyższona temperatura czy niepokojące objawy infekcji, skontaktujcie się z wyznaczoną do tego infolinią NFZ – 800 190 590 lub z najbliższym oddziałem zakaźnym. Nie udajcie się na SOR czy do lekarza rodzinnego w przychodni.

Chcemy zaapelować szczególnie do chorych i ich rodzin, ale też do wszystkich osób mogących narazić najbardziej zagrożonych skutkami infekcji, o zachowanie rozwagi i dostosowanie się do zaleceń.

Oficjalnie stanowiska i zalecenia dla chorych na SMA

Back To Top