DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Program lekowy Spinrazy w Polsce

Podawanie leku Spinraza w Polsce odbywa się w ramach tzw. programu lekowego. W ramach tego programu NFZ zleca szpitalom wykonywanie ustalonych świadczeń dotyczących leczenia SMA, w tym podawania leku.

Program lekowy definiuje, kto może zostać objęty leczeniem; jak następuje kwalifikacja do programu; jakie zabiegi mogą być wykonywane; i w jakich sytuacjach chory przestaje kwalifikować się do programu.

W Polsce 25 szpitali bierze udział w programie lekowym SMA.

Kto może zostać zakwalifikowany

Programem leczenia SMA w Polsce mogą zostać objęci chorzy, którzy mają potwierdzony rdzeniowy zanik mięśni.

W przeciwieństwie do wielu innych państw, w Polsce nie ma ograniczeń pod względem typu SMA, wieku chorego ani jego stanu funkcjonalnego.

Jak wygląda kwalifikacja

Kwalifikacji dokonuje Zespół Koordynacyjny powołany przez Prezesa NFZ i złożony ze specjalistów neurologów.

Zespół analizuje wnioski otrzymane od szpitali drogą elektroniczną, faksem lub pocztą. Do wniosku wymagane jest dołączenie wyników badania genetycznego potwierdzajace rozpoznanie SMA oraz określające liczbę kopii genu SMN2. Jeżeli chory nie ma wykonanych badań genu SMN2, powinien je wykonać przed zgłoszeniem się do programu (wykaz laboratoriów).

Wzór wniosku papierowego można zobaczyć pod tym linkiem.

Z zasady Zespół nie odmawia włączenia chorych do programu, o ile nie istnieją ku temu poważne przesłanki medyczne.

Zabiegi

W ramach programu lekowego szpital przeprowadza podanie Spinrazy. W określonych odstępach czasu (od 6. podania) dokonuje też pomiarów sprawności mięśni, starając się w ten sposób określić skuteczność leczenia. Inne badania i porady nie są objęte programem lekowym.

Podanie Spinrazy zwykle nie wymaga pobytu w szpitalu. Czasem przy okazji podania Spinrazy lekarz zleca wykonanie innych badań, co będzie wymagało całodobowej hospitalizacji.

Niektóre szpitale w Polsce stosują dłuższą hospitalizację ze względów finansowych.

Wyłączenie z programu

Chory, który na dwóch kolejnych pomiarach doświadczy pogorszenia o co najmniej 2 punkty, zostanie wykluczony z programu, gdyż uzna się, że nie wykazuje odpowiedzi na lek. Pogorszenie musi być z powodów obiektywnych – nie powinno być brane pod uwagę osłabienie spowodowane niedawno przebytą chorobą albo pogorszenie funkcjonalne w wyniku zabiegu operacyjnego kręgosłupa.

Dokument programu

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz [78.87 KB]

Back To Top