skip to Main Content

SMAkowe Mamy spotkały się już po raz ósmy

Każdy realizowany przez Fundację SMA projekt jest odpowiedzią na konkretną potrzebę, którą zauważamy w naszej społeczności SMA. Ta potrzeba nie zawsze jest jednak sygnalizowana. Tak jest między innymi ze szczególnym i wyjątkowo bliskim naszym sercom projektem, skierowanym do wspaniałych SMAkowych Mam – SMAkowy Zlot Mam. Projekt powstał kilka lat temu z inicjatywy Doroty Raczek i Marii Koźmińskiej-Brygoły.

SMAkowa Mama, która przejęła codzienną opiekę nad swoim chorym dzieckiem musi zmagać się z niezwykle trudną, pełną zakrętów, przeszkód  i schodów w górę rzeczywistością. Przed Nią niełatwe wyzwanie, a Ona chce przecież dla swojego chorego dziecka jak najlepiej. Wie, że nikt jej w tym nie zastąpi. Wiąże się to jednak z wieloma wyrzeczeniami, bardzo często z rezygnacją z pracy zawodowej, z marzeń, planów na życie i na siebie, które miała w życiu przed diagnozą. Bo mama niepełnosprawnego dziecka oddaje się mu całkowicie i bezgranicznie. I bardzo często w natłoku swoich obowiązków i wyzwań, gubi siebie, zamyka się w sobie, odcina od świata zewnętrznego. Jest Jej po prostu bardzo ciężko. A poza Nią i Jej niepełnosprawnym dzieckiem jest jeszcze mąż czy partner, zdrowe dzieci, rodzice, rodzina, znajomi…. Jeszcze trudniej jest, kiedy Mama samodzielnie sprawuje opiekę. My jednak wiemy, że SMAkowa Mama to wspaniała Kobieta, która nie może zostać pozostawiona sama sobie. Dlatego z ogromną radością i satysfakcją realizujemy nasz projekt organizując dwa razy w roku SMAkowe Zloty Mam.

W miniony weekend nasze Mamy spotkały się już po raz ósmy, tym razem w Osadzie Popowo koło Lipna. Malowniczy krajobraz, budząca się do życia przyroda i słońce!!! otulały nas swoim pięknem, dźwiękiem oraz ciepłem i były cudownym dopełnieniem przygotowanego przez nas programu.

Tematem przewodnim tego zlotu były relacje międzyludzkie. Relacje towarzyszą nam przecież na każdym kroku i są wszechobecne w naszym życiu. To wspaniałe, kiedy są one oparte na pełnym zaufaniu, piękne i uskrzydlające. Ale bywają też niełatwe i skomplikowane, dlatego warto nad nimi popracować.

W trakcie naszej pracy nad relacjami i dobrym samopoczuciem, mieliśmy wsparcie wspaniałych specjalistów: Małgorzata Sokołowska – psycholożka i psychoterapeutka; Artur Sokołowski – trener, mentor, coach; dr Katarzyna Bulińska – fizjoterapeutka i nauczycielka jogi oraz Justyna Wicińska – instruktorka rekreacji ruchowej i tańca. Jesteśmy im niezmiernie wdzięczni za ogromne zaangażowanie, z jakim podchodzą do naszego projektu. Dzięki ich pracy, otwartości i profesjonalizmowi, SMAkowe Mamy mogły doświadczyć cudownych i intensywnych emocji i przeżyć niezwykłe chwile. Mogły podzielić się swoją historią z innymi Mamami, otrzymały wiele wskazówek i wsparcia, jednocześnie mając szansę zobaczyć, jak bardzo są ważne nie tylko dla innych, ale również dla siebie. Była to trudna i pełna emocji praca, ale był też czas na sport, taniec i relaks, a nawet odkryliśmy niesamowite talenty aktorskie! Nasze Mamy mogły odpocząć, nabrać sił, nawiązać nowe przyjaźnie, aby z nową, dobrą energią i uśmiechem na twarzy powrócić do swoich rodzin i codziennych obowiązków.

Był to największy z dotychczasowych zlotów, bo uczestniczyło w nim aż 21 Mam. Były wśród nich zarówno te, które są z nami od samego początku, były Mamy tych starszych i tych malutkich SMAków, były te, które odważyły się na udział w zlocie po raz pierwszy i takie, które próbowały już kilka razy, ale dotychczas nie udało im się dotrzeć.

Dzięki takim spotkaniom jak te, widzimy, że wszystkie SMAkowe Mamy to piękne, wspaniałe, silne i odważne kobiety. Z ogromnym wzruszeniem obserwujemy często ich niesamowitą przemianę, dzięki której na nowo odkrywają siebie i swoje pasje, spełniają marzenia, odnajdują nowe rozwiązania i możliwości w życiu. Zloty Mam uskrzydlają również nas!

Przypominamy, że kolejny zlot Mam już w ostatni weekend września, odbędzie się prawdopodobnie w pięknych polskich górach. Serdecznie zapraszamy i obiecujemy, że tak jak dotychczas, będzie bardzo ciekawie i intensywnie! We wrześniu zapraszamy również naszych Tatusiów, ponieważ z myślą o Nich zaplanowaliśmy kolejny SMAkowy Weekend Ojców.

Krótka fotorelacja:

Back To Top