skip to Main Content
DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Kwas walproinowy

KWAS WALPROINOWY oraz jego sole są lekami stosowanymi w leczeniu objawów zaburzenia dwubiegunowego – ciężkiego schorzenia psychicznego. Znajdują też zastosowanie w leczeniu migreny oraz padaczek.

We wczesnych latach 2000 pojawiły się doniesienia, że kwas walproinowy poprawia funkcjonowanie u niektórych osób z SMA. Niektórzy lekarze rozpoczęli przepisywanie go chorym, mimo że często powoduje poważne i długotrwałe skutki uboczne.

Badanie kliniczne przeprowadzone w USA w latach 2008–2012 wykazało, że zmiana funkcjonalna u chorych na SMA leczonych kwasem walproinowym po 3 latach była identyczna, jak u chorych przyjmujących placebo. Lek został oficjalnie uznany za nieskuteczny w rdzeniowym zaniku mięśni.

W 2014 roku dr Brunhilde Wirth przeprowadziła dalsze badania, z których wynikało, że u pewnego odsetka osób z SMA może rzeczywiście pojawić się odpowiedź na kwas walproinowy. Zdaniem dr Wirth zależy to od ścieżki aktywacji kinazy białkowej p38 u danego chorego, co można określić laboratoryjnie i tym samym przewidzieć, czy taka odpowiedź się pojawi.

Dziś kwas walproinowy nie jest i nie powinien być stosowany w leczeniu SMA.

Back To Top