skip to Main Content

Drugi zjazd cyklu szkoleń dla fizjoterapeutów „Fizjoterapia w SMA” za nami

W miniony weekend tj. 12-14 maja odbył się drugi zjazd cyklu szkoleń dla fizjoterapeutów „Fizjoterapia w SMA”. W Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich we Wrocławiu spotkała się ponownie grupa fizjoterapeutów z całej Polski, którzy tym razem zgłębiali swoją wiedzę m.in. z zakresu gastroenterologii i metod stosowania fizjoterapii.

Wykład nt. wpływu objawów gastroenterologicznych na efektywność terapii u pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni wygłosiła dr n. med. Agnieszka Borys- Iwanicka. Tematyka spotkania została omówiona bardzo szczegółowo, z użyciem pokazów multimedialnych, naprzemiennie z wnikliwą rozmową i odpowiedziami na nurtujące słuchaczy pytania.

W kolejnym intensywnym dniu szkolenia wzięli udział dr hab. Ewa Gajewska oraz Artur Polczyk. Fundacja SMA, która dba o rzetelne przygotowanie programu szkoleniowego, zdecydowaną większość czasu przeznaczyła na część praktyczną, podczas której kursanci mogli zapoznać się z metodą Vojty i jej podstawowymi zasadami wyzwalania odruchowej lokomocji. Pod czujnym okiem specjalistów, fizjoterapeuci mogli zgłębić wiedzę oraz wykorzystać ją w praktyce, dzięki uprzejmości pacjentów chorujących na rdzeniowy zanik mięśni, którzy zostali zaproszeni przez Fundację SMA do udziału w szkoleniu.

W trakcie trzeciego dnia kursu uczestnicy wysłuchali wykładu na temat skal funkcjonalnych dla pacjentów niesiedzących (CHOP-INTEND i HINE) oraz siedzących (Hammersmith i RULM), a także mogli poznać kolejne techniki rehabilitacji, tym razem w odciążeniu, jakimi są m.in. system Pragma oraz Fizjo Bungee Therapy (FBT). Zaproszonymi prelegentami byli Zuzanna Gierlak-Wójcicka, Małgorzata Wójcik oraz Marek Henryk Kowalski. Tego dnia również towarzyszyli nam wyjątkowi goście, jakimi byli pacjenci chorujący na rdzeniowy zanik mięśni.

W trakcie tego bez wątpienia bardzo intensywnego szkoleniowego weekendu, pełnego ogromnej dawki wiedzy, kursanci nie kryli zadowolenia, a w kuluarach słychać było rozgorzałe dyskusje i wymianę doświadczeń.

Z ogromną radością czekamy na kolejne, trzecie spotkanie z cyklu „Fizjoterapia w SMA”, które odbędzie się już we wrześniu!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z minionego wydarzenia.

Back To Top