skip to Main Content
DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Kampania „Dorosły chory na SMA”

Kampania „Dorosły chory na SMA” to działania popularyzujące wiedzę na temat choroby i chorych na SMA. Poprzez tę akcję pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że wśród chorych są również osoby dorosłe, szczególnie gdy medialnie w większości widoczne są dzieci.

W naszym kraju żyje ok. 650 dorosłych osób chorujących na SMA, głównie z typem 3 i 4, ale także z 1 i 2. Z racji swojej kondycji fizycznej mierzą się z różnymi trudnościami i barierami, niemniej wielu z nich nie poddaje się i dąży do realizacji założonych celów. Na swojej drodze prócz barier napotykają wiele stygmatyzacji i utartych przekonań. Zderzają się ze stereotypizacją, która wmawia im kim mają być i jakie miejsce w społeczeństwie zająć, wbrew temu do czego czują się powołani. Bariery, stereotypy, brak systemowego i kompletnego wsparcia ze strony Państwa często sprawia, że pojawiają się u chorych postawy braku wiary w siebie, a dla społeczeństwa te osoby zaczynają być niewidoczne lub odbierane jako ciężar.

Tak nie musi wyglądać rzeczywistość, a wręcz nie powinna. Fakt, że choroba odbiera siłę w mięśniach, nie musi wpływać na stan umysłu, kreatywności, a nawet aktywności społecznej, życiowej czy również sportowej.

Poprzez szerzenie wiedzy, mamy nadzieję na to, że dorośli wyjdą z cienia i przestaną być niewidzialni, a w efekcie zaistnieją w systemie dofinansowań i opieki, a nawet biznesu, który poszerzy ofertę o produkty przeznaczone dla osób niekanonicznych.

Przedstawiliśmy już 3 reportaże o dorosłych:

Pragniemy również przypomnieć dwa kolejne, zrealizowane przez Monikę Meleń dla TVP, w których możemy obserwować kolejne postaci podporządkowujące sobie i okiełznujące chorobę. Tych osób jest dużo więcej i ich historie mogą być inspiracją dla każdego. Liczymy na to, że regularnie będziemy mogli przedstawiać kolejne z nich.

Jednym z naszych największych projektów, który ma na celu zwiększenie samodzielności osób chorych na SMA, jest Aktywnie z SMA: kompleksowa rehabilitacja chorych na rdzeniowy zanik mięśni. W ramach programu udostępniamy usługi asystenta osobistego, rehabilitacji oraz wsparcia psychologicznego dla 40 chorych na SMA. Cały projekt współfinansowany jest ze środków PFRON i jest już w fazie realizacji. [LINK]

Tymczasem chcielibyśmy przeprowadzić cykl szkoleń terapeutycznych z psychologiem, seksuologiem, a jak dobrze pójdzie i z motywatorem zawodowym, właśnie po to, żeby wspierać wiarę w siebie i w to, że można chcieć więcej. Trzymajcie kciuki, żeby w tych trudnych czasach nic nas nie powstrzymało!

Na koniec wisienka na torcie: mamy przyjemność ogłosić, że zamknęliśmy nabór chętnych na udział w sesji do kalendarza na 2021 r. W tym roku kalendarz niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie – ciałopozytywności. Będzie kobieco, pięknie, sensualnie. Dziś zdradzimy tytuł: „Odcienie Piękna”, a już wkrótce opiszemy szerzej ten projekt. Póki co przypominamy, że środki ze sprzedaży kalendarza zostaną w całości przeznaczone na działania Fundacji, takie jak te opisane powyżej.

Już nie możemy się doczekać nadchodzących wydarzeń, rozpoczętych inicjatyw oraz ich efektów.
Liczymy na Wasze wsparcie, zaangażowanie i pozytywny odbiór!

 

Back To Top