skip to Main Content
DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Dziś premiera książki „Co kryje się w naszych genach?” pod patronatem Fundacji SMA

Z radością informujemy, że dziś ma premierę pierwsza książka pod patronatem Fundacji SMA.  Mowa o „Co kryje się w naszych genach – największa łamigłówka ludzkości” Profesor Ewy Bartnik.

Co można wyczytać z naszego DNA? Co dziedziczymy po przodkach? Czy testy genetyczne są wiarygodne? Jak funkcjonują wirusy? Na czym polegają terapie genowe i jak będzie wyglądać medycyna przyszłości?

Na co dzień nie myślimy o tym, jakie znaczenie i wpływ na nasze życie ma genetyka. Wydaje nam się skomplikowaną i dość odległą dziedziną wiedzy. Okazuje się jednak, że stykamy się z nią każdego dnia. Żywność modyfikowana genetycznie, komórki macierzyste stosowane w medycynie i kosmetyce, szczepienia i terapie genowe –  to tylko niektóre przykłady. Genetyka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, która z impetem wkracza w nasze życie. Osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie wykorzystywane są najczęściej w medycynie i promocji zdrowia.

W książce omówiono najważniejsze zagadnienia tj. komórki macierzyste, klonowanie GMO, a także problemy etyczne związane z rozwojem genetyki i „nowinki” z tej dziedziny nauki, o których głośno w mediach. Osobny rozdział poświęcony wirusom.

Znajdziesz także informacje o:

  • DNA i komórkach macierzystych
  • chorobach genetycznych
  • terapiach genowych
  • rozwoju medycyny spersonalizowanej
  • dziedziczeniu
  • funkcjonowaniu wirusów
  • wpływie genów na starzenie się
  • manipulacji genami
  • eksperymentach dokonywanych na ludziach
  • najciekawszych zjawiskach z inżynierii genetycznej

Serdecznie polecamy i sami bierzemy się za lekturę – książkę można nabyć tutaj i tutaj.

O Autorce

Ewa Bartnik. Genetyk, profesor biologii, popularyzatorka nauki. Specjalizuje się w chorobach ludzkich, które są powodowane przez zmiany w mitochondrialnym DNA. Współpracuje z lekarzami – pediatrami, neurologami, genetykami, okulistami – z wielu ośrodków medycznych w Polsce. W 2008 r. od Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych otrzymała honorowa nagrodę dla naukowca przyjaznego mediom. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz nauki w Polsce i na świecie oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej. Była członkiem Międzynarodowej Komisji Bioetycznej UNESCO i  Jest członkiem specjalnej komisji Światowej Organizacji Zdrowia zajmującej się problemem modyfikacji ludzkiego DNA.  Fot. Prof. Zbigniew Kloch

Fragment książki

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Back To Top