skip to Main Content
DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Lek Zolgensma refundowany w Szwajcarii

Szwajcarski federalny urząd odpowiedzialny za opiekę zdrowotną poinformował, że zdecydował się objąć refundacją nowoczesny lek terapii genowej Zolgensma®. Mimo że lek nie jest jeszcze dopuszczony w tym kraju, będzie mógł być stosowany u nowo diagnozowanych niemowląt z SMA typu 1 nieleczonych w inny sposób.

Mimo że lek Zolgensma nie otrzymał jeszcze formalnego dopuszczenia na rynek szwajcarski, to urząd BDV zdecydował, że powinien zostać wprowadzony do stosowania bezzwłocznie, i zgodził się objąć go refundacją na podstawie odrębnej umowy z producentem.

Od 6 lipca 2020 roku lekarze w wyznaczonych ośrodkach w Szwajcarii mogą zamawiać i stosować terapię genową u niemowląt, które mają niedawno potwierdzone rozpoznanie rdzeniowego zaniku mięśni oraz dotąd nie były leczone farmakologicznie, tj. lekiem Spinraza lub preparatem risdiplam.

W uzasadnieniu tych relatywnie wąskich kryteriów przywołano:

  • brak badań dotyczących stosowania terapii skojarzonej Zolgensma + Spinraza
  • brak danych, które wskazywałyby, że skuteczność jednego z tych leków jest wyraźnie wyższa niż skuteczność drugiego
  • brak danych naukowych dotyczących zamiany leku Spinraza na lek Zolgensma

Ponadto z uwagi na brak formalnego dopuszczenia stosowanie leczenia genowego odbywa się na odpowiedzialność szpitala.

Decyzją tą Szwajcaria dołącza do stale rosnącej grupy państw, w których lek Zolgensma może być w określonych przypadkach finansowany ze środków publicznych. Przypomnijmy, że w Europie na dzień dzisiejszy leczenie genowe SMA jest dostępne w Niemczech (stosowanie wg decyzji lekarza, głównie u niemowląt dotąd nieleczonych), Francji (u niemowląt z SMA 1 poniżej 9 miesiąca życia nieleczonych innymi lekami) i Włoszech (u niemowląt z SMA 1 mających wyjątkowo dobre rokowania).

Zapraszamy do zapoznania się z konsensusem lekarzy europejskich na temat leczenia genowego.

Back To Top