Koronawirus A Dzieci Z SMA – Kilka Słów Od Chiary Mastella

Koronawirus a dzieci z SMA – kilka słów od Chiary Mastella

W obawie przed koronawirusem, wielu rodziców dzieci z SMA z Polski, zwraca się o radę do Chiary Mastella. Na jej prośbę przekazujemy Wam wszystkim kilka uwag opartych na obserwacjach z Włoch, gdzie wirus rozprzestrzenił się w zatrważający sposób.

Drodzy, większość naszych dzieci z SMA ma się generalnie dobrze. Jeśli od zawsze dbałeś i pielęgnowałeś swoje dziecko we właściwy sposób, nic nie powinno się wydarzyć. Oczywiście należy przestrzegać podstawowych zasad higieny – myć ręce dokładnie i tak często jak to tylko możliwe, unikać kontaktu z nieznajomymi, zwłaszcza z osobami, które są aktywne zawodowo i spotykają na co dzień wiele osób. Zrezygnuj na jakiś czas z regularnej fizjoterapii – nie woź dziecka do gabinetu i nie zapraszaj terapeutów, którzy ćwiczą z dziećmi w domach. Także wtedy, gdy twierdzą, że się chronią. Nigdy nie zdołają zabezpieczyć się całkowicie przed ewentualnym zakażeniem. Nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli zrezygnujecie nawet na kilka miesięcy z ćwiczeń. Dzieci to nie jest grupa, która szczególnie ucierpiała w pandemii koronawirusa. Nie mówiąc już o dzieciach z  SMA. We Włoszech znamy tylko jeden taki przypadek. Zachorowała trzyletnia dziewczynka z SMA1, która zaraziła się od dziadków. Wystąpiła u niej gorączka 39 stopni, która trwała 3 dni. Nie pojawiły się żadne inne symptomy. Pozytywny wynik testu na koronawirus utrzymał się ponad miesiąc od zachorowania! Przełożono podania leku Spinraza, aż do momentu kiedy wynik był negatywny. Dodam, że dziewczynka jest bardzo dobrze prowadzona – od początku ma nocną wentylację NIV, PEG, siedzi samodzielnie, jest regularnie pionizowana, przyjmuje lek od drugiego miesiąca życia.

Chroń siebie i swoją rodzinę, tak jak robiłeś to dotychczas. Staraj się nie wychodzić – jeśli musisz, noś maseczkę i rękawiczki ochronne. Po powrocie do domu zdejmij i wypierz ubrania. Utrzymuj swój dom w czystości, myjąc powierzchnie środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu lub podchlorynu sodu. Jeśli masz taką możliwość, wyjedź na ten trudny czas do domu na wsi czy w górach, byle daleko od dużych miast.

Z pozdrowieniami z Dolomitów
Chiara Mastella

Przypomnijmy – Chiara Mastella to terapeutka z polikliniki w Mediolanie, gdzie od wielu lat zajmuje się terapią dzieci z SMA1.

W jej filmie znajdziecie cenne informacje o codziennej pielęgnacji dzieci z SMA.

Back To Top