Pandemia Koronawirusa A SMA

Pandemia koronawirusa a SMA

Pandemia koronawirusa na świecie budzi bardzo duży niepokój społeczny. Chcemy zaapelować szczególnie do chorych i ich rodzin, ale też do wszystkich osób mogących narazić najbardziej zagrożonych skutkami infekcji, o zachowanie rozwagi i dostosowanie się do zaleceń.

Pandemia koronawirusa na świecie budzi bardzo duży niepokój społeczny. Jako że jest to wirus, który powoduje komplikacje ze strony układu oddechowego (zapalenie płuc, konieczność zastosowania respiratora) u niektórych grup pacjentów, osoby niewydolne oddechowo i przewlekle chore są w szczególnej grupie ryzyka.

Polski rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego.

Zamknięto m. in. szkoły, przedszkola, żłobki, kina, teatry, galerie handlowe i tym podobne miejsca generujące duże skupiska ludzi. Zabronione jest również organizowanie spotkań powyżej 50 osób. Dodatkowo występują obostrzenia w ruchu międzynarodowym.

Na co dzień zaleca się szczególną dbałość o higienę, częste mycie rąk, ostrożność w kontaktach z ludźmi, szczególnie tymi, którzy wrócili w niedawnym czasie z miejsc będących ogniskami koronawirusa.

Chcemy zaapelować szczególnie do chorych i ich rodzin, ale też do wszystkich osób mogących narazić najbardziej zagrożonych skutkami infekcji, o zachowanie rozwagi i dostosowanie się do zaleceń. Jako bezpośrednio związani z SMA, jesteśmy w szczególnej grupie ryzyka – dodatkowo nie ma danych, jak zarażenie koronawirusem wpłynie na organizm osoby chorej. Drodzy opiekunowie, pamiętajmy również, że nie ma szczególnych wytycznych, jak postępować z podopiecznym w przypadku, gdy przyjdzie nam pójść do szpitala, dlatego dbajmy o całe nasze otoczenie, nie zapraszajmy gości z zewnątrz, rozważmy dokładnie zasadność codziennych zajęć i w razie wątpliwości nie wahajmy się z nich rezygnować. Zostańmy w domu, unikajmy ludzkich skupisk i nie ironizujmy, że nas to nie dotyczy. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za innych, których na co dzień spotykamy.

Dla chorych na SMA jest to czas bardziej ryzykowny, podobnie jak czas zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę czy inne infekcje oddechowe. Różnica jest jednak taka, że w tym wypadku w czasie szczytu epidemii, który według różnych źródeł przewidywany jest za ok 2–3 tygodnie, dostęp do opieki medycznej i specjalistycznego sprzętu może być znacznie utrudniony, jeśli nie niemożliwy w niektórych rejonach. Dodatkowo weźmy pod rozwagę, że jest to wirus nieznany i nie ma wytycznych, jak leczyć wywołaną nim infekcję.

Jako że pandemia dotyka również ośrodki medyczne, występują tam też narzucone obostrzenia dotyczące przyjęć i hospitalizacji, komplikują się również harmonogramy podań Spinrazy w ramach programu lekowego. Jako Fundacja na ten moment możemy jedynie doradzić dostosowanie się do decyzji lekarzy prowadzących. Osoby odpowiedzialne za przebieg programu lekowego próbują wypracować rozwiązania na ten trudny czas, jednak sytuacja jest na tyle dynamiczna i nieprzewidywalna, że trudno na ten moment przekazać konkretne zalecenia.

Jeżeli zaobserwujecie u siebie objawy koronawirusa, takie jak suchy kaszel, podwyższona temperatura czy niepokojące objawy infekcji, skontaktujcie się z wyznaczoną do tego infolinią NFZ – 800 190 590 lub z najbliższym oddziałem zakaźnym. Nie udajcie się na SOR czy do lekarza rodzinnego w przychodni.

Życzymy wszystkim zdrowia i rozwagi w podejściu do sytuacji.

Zespół Fundacji SMA

Back To Top