skip to Main Content
DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Ilość białka SMN jest najwyższa w okresie płodowym i znacząco spada w pierwszych trzech miesiącach życia

W ciągu ostatnich kilku lat społeczność SMA mogła cieszyć zatwierdzeniem dwóch rodzajów terapii wpływających na ilość białka SMN. Jednak mimo to nadal nie wiemy, jakie są prawidłowe, fizjologiczne ilości białka SMN w rdzeniu kręgowym, mózgu czy mięśniach u ludzi. Nie wiemy również, jak zmieniają się one w czasie rozwoju organizmu ludzkiego. Jest tak dlatego, ponieważ nie da się oznaczyć poziomu białka w tych tkankach u osób żyjących.

Co zostało zrobione?

Aby zdobyć te informacje, Ramos i współpracownicy podjęli się badania trwającego dekadę. Oznaczyli ilość białka SMN w rdzeniach kręgowych, mózgach i mięśniach pochodzących zarówno od pacjentów chorych na SMA jak i grupy kontrolnej. Udało im się wejśc w posiadanie 128 przypadków w grupie kontrolnej i 26 przypadków SMA. W obrębie obu grup znajdujowały się tkanki i organy pochodzące z różnych etapów ciąży, z okresu noworodkowego i wczesnoniemowlęcego (do 3 miesięcy), jak i organy pochodzące od starszych dzieci. Badacze oznaczyli poziom białka trzema różnymi metodami.

Co odkryto?

Najważniejszy wynik pracy to: ilość białka SMN jest najwyższa w okresie płodowym i znacząco spada w pierwszych trzech miesiącach życia.

Poziom białka SMN w organach pochodzących z płodów  z grupy kontrolnej jest wysoki i spada gwałtownie w pierwszych trzech miesiącach życia. W ciągu pierwszych 3 miesięcy życia następuje szybki i gwałtowny spadek poziomu SMN, aż o 6.5 raza.

W rdzeniach kręgowych pochodzących od pacjentów chorych na SMA poziom białka jest znacznie niższy niż w grupie kontrolnej, zarówno w okresie płodowym, jak i po urodzeniu.

U dzieci starszych niż 3 miesiące nie ma zbyt dużej różnicy w poziomie białka pomiędzy pacjentami cierpiącymi na SMA a grupą kontrolną.

Badacze zanalizowali również mięśnie dotknięte SMA i zaobserwowali podobne trendy.

Co to oznacza?

Wiadomo, że sukces terapii zależy między innymi od wieku pacjenta w momencie podjecia terapii, ale nie jest jasne dlaczego.

Z niniejszego badania wynika, że poziom SMN jest najwyższy w okresie płodowym, a potem szybko spada, w pierwszych 3 miesięcach po urodzeniu. Oznacza to, że prawdopodobnie białko SMN jest niezbędne w okresie płodowym i okołourodzeniowym do prawidłowego rozwoju.

Wynika z tego, że aby terapia przyniosła najlepsze korzyści, należy zostać podana właśnie w tym najbardziej kluczowym okresie, czyli w trzecim trymestrze ciąży lub w pierwszych 3 miesiącach życia pacjenta.

To badania świadczy o tym, jak niezwykle ważne są badania przesiewowe noworodków oraz badania prenatalne pod kątem SMA.

Badacze również w pięknych słowach dziękują dawcom organów i ich rodzinom:

Chcielibyśmy wyrazić naszą największość wdzięczność wobec dawców i ich rodzin, za ich hojność, altruizm oraz przekazanie organów i tkanek, które są integralną i niezbędną częścią badań medycznych.

Badanie: Ramos, D. M., d’Ydewalle, C., Gabbeta, V., Dakka, A., Klein, S. K., Norris, D. A., … Sumner, C. J. (2019). Age-dependent SMN expression in disease-relevant tissue and implications for SMA treatment. Journal of Clinical Investigation.

Doniesienia naukowe
1. Doniesienia ze świata nauki
2. Ilość białka SMN jest najwyższa w okresie płodowym i znacząco spada w pierwszych trzech miesiącach życia
3. Powrót do szkoły – genetyka dla SMAków
4. Genetyka dla SMAków część II: Genetyka osoby zdrowej i chorej na SMA oraz zapasowy gen
5. Genetyka dla SMAków cz. III: Molekularny plaster – Jaki jest mechanizm działania nusinersenu?
6. Czy SMA spełnia kryteria do włączenia do badań przesiewowych? [spoiler alert: TAK!]
7. Genetyka dla SMAków, część IV: Terapia genowa Zolgensma, czyli jak zaprzęgnięto wirusy do leczenia ludzi
8. Co piszczy w nauce? Białko synaptotagmina chroni neurony ruchowe w modelach SMA i ALS
9. Co piszczy w nauce – Dlaczego neurony umierają pierwsze?
10. Krew – magia w probówce. Część pierwsza: morfologia
11. Dla zainteresowanych SMARD1
Back To Top