skip to Main Content
DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Rozmawialiśmy o SMA na spotkaniu u Prezydenta

W środę 14 lutego 2018 r. na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP przedstawiciel Fundacji SMA uczestniczył w konferencji poświęconej zaangażowaniu pacjentów w systemie opieki zdrowotnej w Polsce.

Inicjatorem i organizatorem spotkania był prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna – koordynator sekcji Ochrona Zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju – ciele doradczym przy Prezydencji RP. Konferencję otworzył sam Prezydent Andrzej Duda, zaś obecnością zaszczycili ją m.in. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, Prezes NFZ Andrzej Jacyna, wielu decydentów, badaczy, lekarzy i dziennikarzy, a przede wszystkim liczni przedstawiciele organizacji pacjentów.

Dyskusje dotyczyły obecnej roli i znaczeniu pacjentów w systemie ochrony zdrowia, różnic między zrzeszeniami pacjentów wynikających z zastosowanej tożsamości organizacyjno-prawnej, sytuacji w innych krajach europejskich i podstawowych problemów, na które organizacje pacjentów się natykają. Przebieg dyskusji pozostawił pozytywne wrażenie, że powszechna świadomość co do roli zaangażowania pacjentów w ochronę zdrowia powoli staje się faktem. Minister zadeklarował publicznie chęć rozpoczęcia dużej i dogłębnej debaty dotyczącej założeń opieki zdrowotnej w Polsce i zaprosił do niej pacjentów. W wypowiedziach gości pojawił się także wątek obowiązków pacjenta, które obok praw pacjenta powinny zagościć w powszechniej świadomości.

Fundację SMA reprezentował Paweł Pedrycz, zaś środowisko chorób nerwowo-mięśniowych dodatkowo Michał Rataj z Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych, który był też panelistą podczas jednej z dyskusji.

Udział w spotkaniu pozwolił nam poruszyć temat leczenia SMA z różnymi decydentami.

Zapraszamy do zapoznania się z szczegółową relacją z wydarzenia na stronie internetowej Prezydenta RP.

Back To Top