Komunikacja Alternatywna AAC w SMA 1 – międzynarodowa wymiana doświadczeń

Mało kto wie, że w czasie trwania krakowskiego Kongresu SMA, odbyła się ciekawa, długa rozmowa specjalistów komunikacji alternatywnej. Dzięki Kasi Raweckiej, mamie Stasia, zorganizowaliśmy spotkanie, które zainicjowało międzynarodową wymianę doświadczeń i rozwój metod komunikacji alternatywnej skierowanej do polskich dzieci z SMA 1.

Grazia Zappa, prelegent Kongresu, psycholog, specjalizuje się w komunikacji ACC u dzieci z SMA 1. Na co dzień pracuje w SAPRE w Mediolanie, gdzie pomaga rodzicom we wdrażaniu alternatywnych metod komunikacji. Jej program The AAC PEPE: Augmentative Alternative Communication Program  for  Early  Parental  Empowerment (Program Wczesnego Wdrażania Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej dla Rodziców) daje rodzicom konkretne narzędzia, które Ci mogą wykorzystać już w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Polskę reprezentowały Ewa Przebinda, pedagog i logopeda, współautorka słynnego „Mówika” oraz Pani Agnieszka Sobczak, neurologopeda. Obie Panie na co dzień pracują z niepełnosprawnymi dziećmi. Pragną poznać i wprowadzić do Polski metody stworzone właśnie dla naszych SMAkowych rodzin.

Naszą współpracę rozpoczniemy od przetłumaczenia na polski język symboli autorskich książeczek Grazii i organizacji warsztatów dla rodziców dzieci z SMA1. Mamy nadzieję, że z czasem uda nam się dotrzeć także do rodziców dzieci z innymi chorobami i zespołami genetycznymi, u których, podobnie jak w SMA, to choroba ciała, a nie deficyty intelektualne, utrudnia normalny rozwój mowy.

Kiedy tradycyjna mowa zawodzi, trzeba stworzyć inny sposób komunikowania się. Marzymy, żeby każde dziecko, niezależnie od stanu zdrowia, mogło komunikować swoje potrzeby, pragnienia, emocje, mogło opowiadać historię i mieć swój głos w każdej dyskusji.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie wdrażania AAC w Polsce mogą pisać na adres [email protected]com.

 

• 10 marca 2018


Poprzedni wpis

Następny wpis