SMAMMASTELLA w Krakowie

Prosto z Włoch i z włoskim temperamentem. Przyszywana mama wszystkich dzieci z SMA – SMAMMASTELLA, jak na nią mówią włoskie dzieci, czyli znana fizjoterapeutka Chiara Mastella z Polikliniki w Mediolanie spotkała się z nami w Krakowie. 26 stycznia w Hotelu Novotel Centrum, równolegle z obradami Międzynarodowego Kongresu SMA, Chiara poprowadziła konsultacje dla 22 polskich rodzin z dziećmi z SMA.

Ze względu na ograniczony czas (Chiara była również uczestnikiem i prelegentem Kongresu) część konsultacji miała charakter grupowy. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy ze względu na wiek i typ choroby. Chiara prezentowała wybrane metody swojej pracy oraz niezbędne sprzęty, jak ambu, koflator i ssak. Podkreślała znaczenie odpowiedniego zabezpieczenia ortopedycznego oraz, co najważniejsze, roli rodziców w codziennej pielęgnacji dzieci z SMA. Równolegle rodziny miały możliwość odbycia konsultacji ze specjalistami od komunikacji alternatywnej (Grazia Zappa) oraz żywienia (Ramona de Amicis).

W krakowskim spotkaniu uczestniczyło kilkoro fizjoterapeutów zainteresowanych szkoleniem się od Chiary. Wiemy, że pozostał niedosyt! Fundacja SMA pracuje nad zorganizowaniem warsztatów skierowanych do polskich specjalistów. Więcej informacji wkrótce.

Wydarzenia fundacyjne

• 11 lutego 2018


Poprzedni wpis

Następny wpis