skip to Main Content
DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Nusinersen dopuszczony do leczenia SMA w Unii Europejskiej!

Przed chwilą Komisja Europejska podjęła długo oczekiwaną decyzję:

Nusinersen został dopuszczony do stosowania w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni na terenie Unii Europejskiej.

Jest to uwieńczenie wielu lat międzynarodowych wysiłków i zaangażowania tysięcy osób: naukowców, lekarzy, chorych, ich najbliższych oraz organizacji pacjenckich. Oto po raz pierwszy w dziejach otrzymujemy w Europie zarejestrowany lek na tę potworną chorobę. Lek, który jak pokazały liczne badania kliniczne, może nie tylko powstrzymywać postęp choroby, ale u wielu chorych w znacznym stopniu przywracać utraconą funkcję mięśniową.

Zgodnie z wcześniejszą rekomendacją Europejskiej Agencji do Spraw Leków, nusinersen został dopuszczony do stosowania w Unii Europejskiej bez ograniczeń co do postaci SMA, wieku pacjenta ani stanu jego zdrowia.

Zdajemy sobie sprawę, że nusinersen – który będzie sprzedawany pod nazwą handlową Spinraza – nie od razu będzie dostępny w Polsce ani w znakomitej większości krajów Unii Europejskiej. Podobnie jak w innych państwach, najbliższy rok upłynie w Polsce pod znakiem postępowania o objęcie Spinrazy refundacją. Fundacja SMA będzie aktywnie uczestniczyła w tych wysiłkach, zawsze reprezentując interes wszystkich chorych.

Zarazem podkreślamy, że jest to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie słowo w międzynarodowych wysiłkach zmierzających do opracowania wysoce skutecznego leku na rdzeniowy zanik mięśni.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim, dzięki którym te sukcesy są możliwe.

Back To Top