DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Roche ogłasza przejęcie Trophos!

Szwajcarski koncern farmaceutyczny Roche ogłosił w dniu dzisiejszym przejęcie francuskiego Trophos. Jest to elektryzująca wiadomość dla środowisk SMA na całym świecie, jako że obie firmy związane są z badaniami nad skutecznym lekiem na rdzeniowy zanik mięśni.

Przypominamy, że to właśnie Francuzi stworzyli chroniący neurony ruchowe olesoksim, który ma szanse stać się pierwszym skutecznym lekiem na SMA (specyfik ten przeszedł pomyślnie próby kliniczne i czeka aktualnie na pozwolenia niezbędne do wprowadzenia go na rynek). Tymczasem szwajcarski gigant farmaceutyczny Roche znany jest chorym na SMA i ich rodzinom z rozpoczętej niedawno próby klinicznej specyfiku RO6885247, należącego do tzw. leków drobnocząsteczkowych (small molecules), mających na celu zwiększenie wydajności genu SMN2 w kodowaniu białka SMN.

„Przejęcie firmy Trophos podkreśla zaangażowanie koncernu Roche w stworzenie skutecznej terapii dla rdzeniowego zaniku mięśni. Wykorzystamy osiągnięcia Trophos oraz organizacji AFM Téléthon, żeby ulepszyć olesoxime oraz udostępnić ten lek chorym na SMA najszybciej jak to możliwe” – powiedziała Sandra Horning, Wiceprezes ds Globalnego Rozwoju w firmie Roche.

W ramach umowy przejęcia udziałowcy Trophosa otrzymają z góry łączną sumę 120 milionów euro oraz dodatkowe wypłaty w transzach na łączną kwotę aż do maksymalnie 350 milionów euro, uzależnione od osiągnięcia kolejnych „kamieni milowych” zdefiniowanych w umowie.

“SMA to ciężka choroba, znacząco wpływająca na codzienne życie pacjentów i ich rodzin, którzy na chwilę obecną mogą liczyć jedynie na opiekę paliatywną i fizjoterapię. Jesteśmy dumni z tego, że widzimy dalszą perspektywę rozwoju dla naszego leku i przyświecający temu cel, jakim jest stworzenie pierwszej terapii dla SMA. Jest to przejaw olbrzymiego uznania dla naszego zespołu i wszystkich, którzy nas wspierali przez ostatnie 16 lat” – mówi Christine Placet, prezes firmy Trophos.

Będziemy z zaciekawieniem obserwować dalszą integrację obu przedsiębiorstw z nadzieją na efektywne wykorzystanie synergii, płynącej z ich wiedzy i doświadczeń. Nie bez znaczenia może okazać się też skala wielkości koncernu Roche, który jest jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie. Kolejne miesiące pokażą, co przyniesie współpraca Szwajcarów i Francuzów w walce z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Źródło: Roche
Back To Top