skip to Main Content
DANE KONTAKTOWE Fundacji SMA:

Formularz kontaktowy

Prosimy wpisać dane kontaktowe i krótką wiadomość. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Kwercetyna lekiem na SMA?

Naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu dokonali zaskakującego odkrycia. Naturalny flawonoid roślinny o nazwie kwercetyna (quercetin) przynosił znaczącą poprawę kondycji w zwierzęcych modelach rdzeniowego zaniku mięśni.

O badaniu opublikowanym w zeszłym tygodniu donosi wiele anglojęzycznych mediów, w tym brytyjski serwis BBC.

Muszki owocówki, rybki danio i myszy, u których wywołano SMA za pomocą modyfikacji genetycznej, po „terapii” kwercetyną traciły objawy choroby. Co ciekawe, pozytywny wpływ kwercetyny ograniczał się do ośrodkowego układu nerwowego – objawy choroby ustępowały tylko w nerwach i mięśniach szkieletowych, ale nie w pozostałych narządach. Zaskakujące, że choć leczone myszy wyglądały i zachowywały się jak zdrowe myszy, to długość ich życia się nie zwiększała.

Na poziomie komórkowym działanie kwercetyny polegało na dezaktywizowaniu β-kateniny, proteiny biorącej udział w sygnalizacji wewnątrzkomórkowej i odpowiedzialnej za deregulację pewnych mechanizmów komórkowych (ubikwitynacji białek) najprawdopodobniej mających ścisły związek z patologią SMA. Naukowcy prowadzili badanie tych mechanizmów, gdy zaobserwowali tę ciekawą właściwość kwercetyny.

„Terapia z użyciem 50 μM kwercetyny w rybim modelu rdzeniowego zaniku mięśni wyraźnie i znacząco zmniejszyła częstość występowania zarówno uszkodzonych aksonów w motoneuronach, jak i błędów w rozgałęzianiu się aksonów, redukując zmiany chorobowe w aksonach do poziomu obserwowanego u zdrowych zwierząt z grupy kontrolnej” – piszą badacze.

Kwercetyna powszechnie występuje w roślinach, w tym w wielu stanowiących część naszego codziennego pożywienia. Jest też popularnym i niedrogim suplementem diety.

Czy dalsze badania potwierdzą pozytywny wpływ kwercetyny na SMA? Przyszłość pokaże. Szkocki zespół chce pracować nad znalezieniem pochodnej kwercetyny o silniejszym i bardziej ukierunkowanym działaniu. W międzyczasie złożył wniosek patentowy dotyczący swojego odkrycia.

Badanie zostało częściowo sfinansowane z grantów ufundowanych przez SMA Europe oraz organizacje pacjenckie z Wielkiej Brytanii i Niemiec (w tym SMA Trust oraz Jennifer Trust for Spinal Muscular Atrophy).

(UWAGA: Fundacja SMA przestrzega przed samodzielnym eksperymentowaniem z lekami. Wpływ związków chemicznych na organizm człowieka może być zupełnie inny niż na zwierzęta laboratoryjne. Kwercetyna stosowana niewłaściwie może być szkodliwa.)

Back To Top